Ulusal Anlık Süt Kayıt Sisteminin Tanıtımı Yapıldı.

Ulusal Anlık Süt Kayıt Sisteminin Tanıtımı Yapıldı.

Ekleyen Element Bilgisayar

Ulusal Anlık Süt Kayıt Sisteminin Tanıtımı Yapıldı.

Firmamızın yapmış olduğu Ulusal Anlık Süt Kayıt Sisteminin tanıtımı yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de süt üretiminin 15 milyon tonu aştığını belirterek, "Hedefimiz süt üretiminin hijyenik ve Avrupa Birliği sağlık standartlarında olmasıdır" dedi.

Bakan Mehdi Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği tarafından Swiss Otel'de düzenlenen, "Ulusal Anlık Süt Kayıt Sistemi ve Hijyen Eğitimi Tanıtım Toplantısı"na katıldı. Toplantıya ayrıca, Kırgızistan Tarım ve Islah Bakanı Çıngızbek Uzakbaev, eski Tarım Bakanı Musa Demirci, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Ali Koyuncu ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen süt üreticileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Eker, Türkiye'de üreticilerin daha organize olarak sütün daha iyi şartlarda toplandığı, kayıt edildiği ve nakledildiği bir sisteme geçildiğini belirtti. Türkiye'de uygulanacak sistemin imzalanan protokolle Kırgızistan'a da ihraç edileceğine dikkat çeken Eker, "Türkiye'de süt üretimi 15 milyon tonu aştı. Son 10 yıl içerisinde yüzde 100'e yakın bir artış sağlandı. 8 milyon tonlardan 15 milyon tonlara çıkıldı. Ancak üretim artışının yanında süt üretiminin verimli kılınması, hijyenik olması, sağlıklı olması ve hedeflediğimiz AB'nin sağlık standartlarında olmasıdır" dedi.

Türkiye genelinde süt üreticilerine hijyen eğitimi verileceğini belirten Eker, verilecek eğitimin içeriğinde genel hijyen bilgileri, sütte bozulmaya sebebiyet veren faktörler, sağım hijyeni, işletme alt ve ekipmanlarının hijyeni, personelin hijyeni, toplama merkezlerinin hangi şartları taşıması gerektiği, sütün nakliyesi, numune alınması ve kayıtların tutulması gibi derslerin bulunduğunu anlattı. Bakan Eker, sütü toplayan kişilerin de hijyen açısından eğitilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

HAYVANCILIĞI ÜVEY EVLAT OLMAKTAN ÇIKARDIK

Türkiye'de üvey evladın da üveyi hayvancılıktır diyen Eker, daha önce desteklemeler açısında hayvancılığın çok geride kaldığını ifade ederek, Hayvancılığı üvey evlat olmaktan çıkardık. Artık hayvancılığın tarımsal desteklemedeki payı yüzde 4'lerde değil yüzde 27'lerde ve bu pay giderek artacak dedi.

Türkiye'de hayvancılığın ölmediğini belirten Eker, Türkiye'de bugüne kadar içinde 50'den fazla büyükbaş hayvan bulunan çiftliklerin sayısının sadece 4 bin 300 olduğunu hatırlatarak, bu sayının bugün 27 bin 800'e ulaştığını ve yaklaşık 24 bin büyük çiftliğe ulaşıldığını kaydetti. Türkiye'de toplam büyükbaş hayvan sayısının 12 milyon 400 bine çıktığına dikkat çeken Eker, koyun ve keçiciliğin de önceki dönemlerde geriye doğru gittiğini ancak bugün itibariyle küçükbaş hayvancılıkta da 10 yıl öncesinin sayısını geçtiklerini söyledi.

6.4 MİLYON TON SÜT İÇİN 421 MİLYON LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILDI

Bakan Eker, 2009 yılında çiğ süt ve süt tozuyla ilgili destekleri ayrı bir noktaya getirdiklerini hatırlatarak, "Çiğ süt desteği daha önce 1 yıl sonra ödeniyordu. Biz bunu 3'er aylık dönemlere getirdik ve kalite göre farklılaştırdık. Şimdi süt soğutması olan kuruluşlara 6 kuruş, soğutma olmayanlara ise 4 kuruş destek veriyoruz" dedi. 2011 yılında verilen ödemeyle birlikte 6.4 milyon ton süt için 421 milyon lira destekleme ödemesi yapıldığını hatırlatan Eker, bu şekilde Türkiye'deki süt üretiminin yarısına yakının kayıt altına belirtti.

OKUL SÜTÜ PROJESİ'NİN 20 ARALIK'TA İHALESİ YAPILACAK

Geçen yıl başlatılan "Okul Sütü Projesi"ni de hatırlatan Eker, "Maalesef çocuklar zehirlendi' şeklindeki sunulan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve dağıtılan hiçbir sütte bozulma olduğu sonucu ortaya çıkmadı. Biz bu programa devam ediyoruz. Projenin 20 Aralık'ta ihalesi yapılacak. Sadece devlet okulları değil özel okullarda bu program kapsamında" ifadelerini kullandı.

ET İLE SÜTÜN BİRBİRİNDEN AYRILMASI LAZIM

Et ile sütün birbirinden ayrılması gerektiğini belirten Eker, "Türkiye artık gelişmiş ülkelerdeki gibi bir siyaset uygulamak durumunda. Aksi takdirde biz bir yandan sütü teşvik etmeye devam ederken diğer yandan etle ilgili problemle karşı karşıya kalırız, bu durum kaçınılmaz olur. O nedenle bizim sütü dünyanın en iyi sütçü hayvanlarından, eti de etçi ırklardan almamız lazım. Yeni Zellanda'sı, Avrupa'sı ve Amerika ülkeleri bu işi bu şekilde yapıyor. Türkiye'de etçi ırklarla sığır yetiştiriciliğinin geliştirilmesiyle ilgili bir çok tedbir aldık" dedi.

TÜRKİYE TARIMSAL HASILASIYLA DÜNYADA 7. SIRADA

Türkiye'nin 62 milyar dolarlık tarım hasılasıyla dünya ülkeleri içerisinde 11. sıradan 7. sıraya yükseldiğini belirten Eker, "Bu bakımdan Avrupa ülkeleri arasında ise 4. sıradaydık ve bugün 1. sıraya yükseldik. Önümüzde sadece Çin, Hindistan, Brezilya, ABD ve Endonezya gibi büyük gıda ülkeleri var ama verimimizi, gelirimizi artırarak çiftçimizin refah seviyesini daha da yukarılara çıkaracağız. Birçok tarımsal ürünün anavatanı olan Anadolu'yu yeryüzünün ve gıda güvenliğine katkı sağlayacak bereketli bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Ali Koyuncu'nun, "Anlık Süt Kayıt Sistemi için hizmet bedeli" isteğine karşılık, "Hiçbir çabayı gereksiz bırakmayız" cevabını verdi.

Ekranların sevilen yüzü Vatan Şaşmaz'ın sunuculuğunu yaptığı toplantıda, daha sonra Konya, Tekirdağ, Aydın ve Diyarbakır'a bağlanılarak Anlık Süt Kayıt Sistemi'nin ilk uygulaması gerçekleştirildi. 4 ile yapılan telekonferans bağlantısıyla sütler tartılarak, sisteme geçirildi ve üreticinin telefonuna mesaj olarak iletildi. Ardından Bakan Eker, "Süt Toplayıcıları Hijyen Eğitimi" kapsamında eğitimlerini tamamlayanlara sertifikalarını verdi.

Kaynak: Haber3

Yazılımlarımız için Sunum Yada Demo Talebinde bulunun