Yerli İmkanlarla Üç Boyutlu Kopya Makinesi Ürettiler

Ekleyen Element Bilgisayar

Yerli İmkanlarla Üç Boyutlu Kopya Makinesi Ürettiler

Yerli İmkanlarla Üç Boyutlu Kopya Makinesi Ürettiler

Bursa'da ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren, otomotiv ve savunma sanayisine ürün geliştiren bir firma, yaklaşık yarım saatte herhangi bir katı maddeyi tarayıp prototipini yapabilen 3D (üç boyutlu) kopya makinesi üretti.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Kampüsü'nde bulunan ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren Tekno Tasarım AŞ Genel Müdürü Mustafa Uysal, AA muhabirine, 2000'den beri otomotiv ve savunma sanayisi firmalarına ürün geliştirme, yeni ürün tasarımı ve yüksek teknoloji alanında çalıştıklarını söyledi.

Uysal, 1930'lu yıllarda icat edilen fotokopi makinelerinin 20 yıldır etkin olarak kullanıldığını belirterek, artık fotokopi makinelerinin hemen hemen her büroda olduğunu ve bu makine sayesinde hızlı bir şekilde kağıt üzerine kopya işlemlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Geliştirdikleri kopya makinesinin fotokopi makinelerinin yeni teknolojik versiyonu olduğuna işaret eden Uysal, "ULUTEK'te arkadaşlarımızla yaklaşık 1,5 yıllık çalışmanın neticesinde böyle bir makineyi ürettik. Bu kopya makinesine bir cismi koyduğumuzda o cismin üç boyutlu hızlı bir şekilde taramasını ve bu taranmış cismin doğrudan parça üretimini gerçekleştiriyor. Bu makine hem ülkemize hem de dünyaya önemli bir mesafe katettirecek. Artık hızlı bir şekilde gördüğünüz bir cismi tasarım ve çizim programlarına ihtiyaç duymadan tek tuşla tarayıp aynısını üretme imkanına ulaşacağız." diye konuştu.

Yazılımlarımız için Sunum Yada Demo Talebinde bulunun