Siber saldırıların önüne milli yazılımla geçilebilir

Ekleyen Element Bilgisayar

Siber saldırıların önüne milli yazılımla geçilebilir

Siber saldırıların önüne milli yazılımla geçilebilir

Ege Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dedeoğlu, "Özellikle kamu kurumlarında yerli yazılım ürünü kullanması bilgi güvenliği açısından stratejik öneme sahip" dedi.

Ege Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, dünya çapında özellikle hastaneler, sağlık sistemleri, üniversiteler ve devlet kurumları için tehdit oluşturan siber saldırılara karşı milli yazılımlara ağırlık verilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Dedeoğlu, yaptığı açıklamada, küresel ölçekte etkili olan siber saldırıları anımsatarak, 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayarın fidye yazılım saldırısından etkilendiğini, bazı ülkelerin sağlık ve iletişim sistemlerinin çöktüğünü, dev fabrikaların üretime ara vermek zorunda kaldığını belirtti.

Bu saldırının ülkelerin yerli yazılım geliştirme çalışmalarının önemini artırdığına değinen Dedeoğlu, Ege Üniversitesi ve bağlı kuruluşlarının bu konuda örnek oluşturabilecek çalışmalar yaptığını vurguladı.

Kaynak kodlarına sahip bulunmayan, yerli olarak üretilmeyen hiçbir kritik alt yapı bileşeninin güvenliğinden emin olunamayacağını aktaran Dedeoğlu, "Halen kamu ve özel sektörde yabancı yazılım kullanma oranı çok yüksektir." ifadesini kullandı.

Yazılımlarımız için Sunum Yada Demo Talebinde bulunun