Excel Artık Yapay Zeka ile Daha Akıllı

Ekleyen Element Bilgisayar

Excel Artık Yapay Zeka ile Daha Akıllı

Excel Artık Yapay Zeka ile Daha Akıllı

Excel Yapay zeka ile daha akıllı bir hale geldi. Excel ekibi son birkaç aydır makine öğrenmesini Excel’e entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyordu ve sonunda ilk sonuçlar yansımaya başladı. Bu yeni ürünün özelliklerini ilk deneyecek olan kişiler Office Insiders programına dahil olan Office 365 kullanıcıları olacak.

Bu yapay zekanın en temel amaçlarından bir tanesi Excel hücrelerine girilen verileri anlamak ve kullanıcısına bilgiler sunmak... Bu aşamada yapay zeka ile gelen yeniliklerden bazıları şehir, ilçe ve ülke isimleri ayrıca posta kodları coğrafi verilerle entegreli çalışacak.

Excel dosyamızda Bursa iline ait bir listenin olduğunu düşünelim. Otomatik olarak bu listede yer alan şehirlerin Türkiye’de hangi alanlarda çok iyi olduğunu tablonuza eklenecek, Microsoft Bing sayesinde verilerle şehirlere yönelik demografik bilgilere hızlıca ulaşabileceksiniz. Yeni yapay zeka sadece bu bilgilerle değil şirket verilerini de ayrıca finansal ilgileri de otomatik olarak çekme kabiliyetine kavuştu.

Microsoft Office 365 Dreiktörü

Microsoft Office 365 Direktörü olan Rob Howard ekibinin bu iki özellikle başlamaya karar verdiklerini söyledi. Excel kullanıcıları bu iki konu üzerinde zaten oldukça yoğun çalışmalar yürütüyordu. Bu yeni özellik Excel’in Data-Veri sekmesi altında ulaşıma açık olacak. Otomatik olarak veri çekerken Excel karar veremez ise bu durumda doğruyu bulabilmek için kullanıcısına sorular yöneltebilecek.

Howard tam olarak ne gibi yeni özellikler üzerinde çalıştıklarına ifade etmese de şirketlerin kendi içlerindeki verileri bu sisteme entegre edebilecekleri bir özellik üzerinde de çalıştıklarını dile getirdi. Yani şirket içerisindeki bilgiler Excel üzerinde çalışırken otomatik olarak hücrelere eklenecek.

Excel'in bu uygulaması şimdilik Office 365 Insiders’in İngilizce sürümünde kullanılmaya başlansa da bu özellikler ilerleyen zaamanlarda tüm kullanıcılara açık olacaktır.

Yazılımlarımız için Sunum Yada Demo Talebinde bulunun